Historia
Aptekarze w XIX wieku byli przedsiębiorcami poszukującymi produktów, które mogli by sprzedawać w swoich aptekach. Pemberton nieustannie pracował nad nowymi miksturami, lekami czy napojami.
Do wytwarzania napojów orzeźwiających zawsze używał naturalnych składników. Miał wizję, jaki powinien być napój, który zapewni mu sukces i popularność. I tak się stało, 8 maja 1886 roku dr John Strith Pemberton stworzył w mosiężnym kociołku aromatyczny, karmelowy napój. Miksturę zaniósł do największej apteki w mieście, gdzie nastąpiła premiera napoju, który po zmieszaniu z wodą sodową, sprzedawano z saturatora po 5 centów za szklankę.
źródło:http://historiami.pl/coca-cola-ma-125-lat/
1891 – Powstała pierwsza firma zajmująca się produkcją nowego napoju. „THE COCA COLA CO. INC”, a wraz z nią wielu oszustów próbujących podrabiać Coca-Colę.
1893 – 31 stycznia w Amerykańskim Urzędzie Patentowym po raz pierwszy zarejestrowany został znak towarowy „Coca-Cola”.
1899 – Dwaj młodzi przedsiębiorcy z Chatanooga w stanie Tenessee – Beniamin E. Thomas i Joseph B. Whitehead – rozpoczęli butelkowanie Coca-Coli na dużą skalę. Prawa do butelkowania odkupili od prezesa „The Coca-Cola Company” za symbolicznego dolara.
1904 – Do reklamy wprowadzone zostało hasło „Coca-Cola smaczna i orzeźwiająca”. Był to pierwszy oficjalny slogan reklamowy Coca-Coli.
1906 – Coca-Cola „wyjeżdża” za granice. Na Kubie i w Panamie rozpoczęto butelkowanie tego napoju.
1914 – Ogłoszony został konkurs na oficjalny kształt butelki Coca-Coli, który wygrał projekt autorstwa Earla Deana. Butelka miała kształtem przypominać kobiecą figurę (jej wzorem była znana w tamtych czasach aktorka Mea Westi).
1916 – Wprowadzona została nowa butelka konturowa Coca-Coli.
1923 – Do sprzedaży wszedł tzw. sześciopak, co było zupełną nowością na ówczesnym rynku. Teraz każdy smakosz Coca-Coli może ją zabrać do domu. „Zaspokojenie pragnienia na wyciągnięcie ręki” to kolejny slogan reklamowy.
1928 – „The Coca-Cola Company” została sponsorem reprezentacji amerykańskich sportowców na olimpiadzie w Amsterdamie.
1929 – Pojawiają się pierwsze reklamy Coca-Coli na billboardach. Przedstawiają przystojnego mężczyznę z butelką Coca-Coli w ręku.
1930 – Wizerunek Świętego Mikołaja ponownie pojawia się w reklamach. Artysta Fred Mizen namalował postać Mikołaja pijącego Coca-Colę w sklepie pełnym klientów, który został wykorzystany jako drukowana reklama i pojawił się w sobotnim wydaniu gazety Evening Post 27 grudnia tego roku.
1931 – Każdy z nas na pewno wie jak wygląda Święty Mikołaj – wesoły, staruszek z siwą brodą, w czerwonym kubraku i wielkiej czapce. Właśnie takiego Mikołaja wylansowała Coca-Cola i artysta Haddon Sundblom.
1941 – Coca-Cola wraz z żołnierzami amerykańskimi „poleciała” na wojnę. Szefowie firmy dopilnowali, by żadnemu Amerykaninowi nie zabrakło Coca-Coli, również temu, który był na wojnie.
1942 – W niemieckim oddziale „The Coca-Cola Company” został stworzony nowy, pomarańczowy napój. Początkowo miał się nazywać „Fantazja”, ale w końcu nazwano go „Fanta”.
1945 – Pojawiła się nowa nazwa popularnego napoju – oficjalnie opatentowano i zarejestrowano znak „Coke”.
1953 – Roczny budżet Coca-Coli przekroczył 30 milionów dolarów.
1954 – Na rynku pojawiły się pierwsze reklamy neonowe. Ich piękno i bogactwo kolorów najlepiej widać w nocy. Taka właśnie reklama Coca-Coli została umieszczona na słynnym, londyńskim placu Piccadilly.
1955 – „Fanta” sprzedaje się doskonale. Zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Badania wykazały, ze jest najpopularniejszym napojem pomarańczowym na rynku.
1960 – Wielki krok naprzód na rynku napojów. Kolejnym opakowaniem dla produktów „The Coca-Cola Company” były metalowe puszki. Konsumentom ten pomysł bardzo się spodobał.
1961 – Firma „The Coca-Cola Company” wprowadziła nowy napój o orzeźwiającym, cytrynowym smaku – Sprite. Nazwa pochodzi od bohatera reklamówki napoju Coca- Cola „The Little Sprite” – małego, siwowłosego elfa o ogromnym, szczerym uśmiechu.
1964 – Coca-Cola towarzyszyła wielkim wyczynom sportowym na olimpiadzie w Tokio. Skomponowany z tej okazji dżingiel pt. „Bąbelkowe odświeżenie” stał się ogromnym hitem i robił furorę na japońskiej liście przebojów (jak działo się już kilka razy z innymi melodiami z reklamówek Coca-Coli).
1969 – Otwarta zostaje pierwsza fabryka Coca-Coli w Grecji i Walii.
1971 – Do Włoch zaproszone zostały dwie setki młodych ludzi z całego świata. Stanęli na pięknym wzgórzu w swoich narodowych strojach i zaśpiewali piosenkę „Chciałbym kupić światu Coca-Colę” (I’d Like to Buy the World a Coke). Ta melodia również stała się hitem, a ludzie pisali listy z prośbą o nuty do tej piosenki.
1972 – Coca-Cola wreszcie w Polsce. W tym roku została otwarta pierwsza rozlewnia napojów w Warszawie. Było to dokładnie 19 lipca. Od tego czasu Coca-Cola produkowana była na zasadzie licencji przez polskie zakłady piwowarskie.
1977 – Kolejna rewolucja – „The Coca-Cola Company” znów wprowadza nowe opakowania swoich napojów – bezzwrotne, dwulitrowe butelki, które do dziś są bardzo popularne, prawda?
1978 – Coca-Cola otrzymała gwarancję na sprzedaż napojów chłodzących w Chińskiej Republice Ludowej.
1982 – Na całym świecie zapanowała moda na piękną, szczupłą sylwetkę. Coca-Cola zawsze chciała być „na czasie” - tak stało się i teraz. W trosce o figurę swoich konsumentów wprowadzona została „Diet Coke” (w Polsce znana jako „Coca-Cola light”).
1985 – „Cherry Coke” – to kolejny, rewelacyjny produkt Coca-Coli. Początkowo miał on zastąpić znaną dotąd Coca-Colę, ale po wielu sprzeciwach wprowadzono ją jako jeden z produktów firmy.
Wprowadzono nową, zmienioną formułę Coca-Coli, ale po dużej liczbie protestów ze strony konsumentów, bardzo szybko powrócono do poprzedniej, tradycyjnej receptury produktu.
1988 – Według wyników badań, jakie zostały przeprowadzone, Coca- Cola jest najlepiej znanym znakiem firmowym na świecie.
1991 – Doszło do pierwszej bezpośredniej inwestycji firmy Coca-Cola w Polsce – otwarto biuro w Pałacu Kultury i Nauki, które początkowo zatrudniało 15 osób. Średnie spożycie napojów Coca-Coli w Polsce to ok. 0,8 litra na jednego mieszkańca.
1996 – Po raz pierwszy pokazano publiczności wystawę butelek Coca-Coli pod nazwą „Coke Art”.
1998 – Ile sztuk napojów Coca-Coli sprzedawanych jest codziennie na świecie? Otóż w tym właśnie roku obliczono, że ludzie kupują 1 miliard porcji Coca-Coli dziennie. Imponujące...
2002 – Na rynek amerykański wprowadzony został nowy napój – waniliowa Coca- Cola (Vanilla Coke).
2003 – Coca-Cola rozpoczęła nową, ogólnoświatową kampanię reklamową i zmieniła grafikę.
2004 – Coca-Cola sponsoruje Igrzyska w Atenach. Po tragedii w Azji, wspiera akcję pomocy ofiarom tsunami.
2005 - Coca-Cola i Międzynarodowy Komitet Olimpijski przedłużyły do 2020 roku historyczne porozumienie o partnerstwie. Coca-Cola jest oficjalnym napojem orzeźwiającym Igrzysk Olimpijskich.
źródło:http://www.cocacola.com.pl/208_318.htm